top of page

על האקווריום

:רקע

אקווריום ישראל, ירושלים ע"ש משפחת גוטסמן הינו האקווריום הראשון בישראל. האקווריום עוסק בשימור בתי הגידול והסביבה הימית בישראל, נושא המהווה את האתגר העכשווי של שמירת הטבע בישראל.

 

חוויית הביקור באקווריום תוביל אתכם במסלול מרתק המדגיש את בתי הגידול הימיים בישראל – הים התיכון, ים סוף ואפילו ים הכינרת וים המלח.


מסלול הביקור באקווריום יוביל אתכם למסע מרתק בין בתי הגידול הימיים השונים בישראל, בים התיכון. במתחם תפגשו מגוון יצורים מבתי הגידול שבחוף  הרדוד ועד למעמקי הים הפתוח. בתצוגות ים סוף תכירו את הדגים והאלמוגים הצבעוניים הייחודיים לים.

איזור הכניסה לאקווריום

המסלול החד כיווני יוביל אתכם בין העולמות הקסומים של הים והיצורים השוכנים בו.

 

האקווריום הוקם בהתאם להמלצות התוכנית הלאומית לשמירת המגוון הביולוגי בישראל. המלצות אלה מדגישות את הצורך הדחוף והמידי בשימור הסביבה הימית בישראל. בתי הגידול, הדגים, האלמוגים ושאר יצורי הים נתונים לאיומים אקולוגיים רבים – זיהום הים וחופיו ,דייג יתר ולחץ מתמיד של גורמים שונים כתיירות, מסחר, התפלה, קידוחי גז ונפט.

 

בשל כל אלה נבע הצורך הדחוף לבנות מרכז שיעסוק בשימור, במחקר, בחינוך, הסברה והעלאת המודעות הציבורית לשמירה על הים וחופיו. זהו "אקווריום ישראל, ירושלים"

בניית האקווריום עם טרקטורים

בניית האקווריום:

בשנת 2008, עם סיום תהליכי התכנון  והעברת שטח ההרחבה של גן החיות, ששטחו הוגדל ב - 135 דונם נוספים לכיוון מערב, החל תהליך ארוך של תכנון עתיד גן החיות, כולל שטח ההרחבה.

 

בתהליך לימודי ארוך ומשותף, ששיאו היה כינוס הועדה הזאולוגית הבין לאומית של גן החיות (בראשותו של פרופ' אבי פרובולוצקי), הוחלט שפרויקט "העוגן" הראשון בשטח ההרחבה של גן  החיות התנ"כי יהיה - האקווריום.

ההחלטה על פיתוח האקווריום נבעה מכמה סיבות:  

במקביל לדיון על הפיתוח העתידי של גן החיות, הושלמה ואושרה התוכנית הלאומית לשמירת המאזן הביולוגי בישראל  ובה הושם דגש מיוחד בנושא שמירת הסביבה הימית בישראל.

המלצה בולטת בתוכנית זו היתה להקים את האקווריום הראשון בישראל, לטובת קידום המודעות הציבורית לשימור בתי הגידול והסביבה הימית בארץ. במקביל, השאיפה הייתה לכך שהאקווריום יקדם גם את הקמת גרעיני הרבייה ונושאי החינוך, הלימוד והמחקר בתחום זה.

כגוף מוביל בתחום שמירת הטבע בארץ, ראה גן החיות התנ"כי את קידום הקמת האקווריום הראשון בישראל, כחובה וכזכות גדולה. לאור תפקידו הייחודי של גן החיות בתחום החינוך והעלאת המודעות הציבורית ופעילותו בתחום שמירת הטבע, היה זה טבעי שגן החיות יגשים את חזון הקמת האקווריום.

אדריכל וצוות בעבודת הבניה

הקמת האקווריום עלתה בקנה אחד עם תכנון עתידו של גן החיות, שכן האקווריום משלים את חווית הביקור בגן החיות, בכך שהוא מאפשר פעילות בכל מזג אוויר ומזמן ביקורים גם בשעות החשיכה.

לנגד עיני גן החיות עמדה גם העובדה שהאקווריום עתיד להפוך לאתר תיירות מרכזי בירושלים, ולכן הקמתו תתרום לנושא התיירות והכלכלה בעיר.

בצד הקמת האקווריום, לאחר הבנת הצרכים והיעדים השונים של גן החיות, וכדי להמשיך את פיתוח גן החיות כאתר תיירות מוביל, הוחלט כי בעתיד יתווספו בשטח ההרחבה של גן החיות גם "ספארי לילה", בית פרפרים, מרכז חינוכי בתחום שמירת טבע ועוד.

כדי להקים את האקווריום בירושלים, החלה הנהלת גן החיות בלימוד מקיף של הנושא בהבנה שהאקווריום שייבנה הוא הראשון בישראל.

כבר בתחילת הדרך הוחלט כי האקווריום יתמקד בהצגת בתי הגידול והסביבה הימית של ישראל.

למיזם הוענק השם הזמני – Sea Israel - "ים לי-ם" ובמקביל גויס סכום כסף ראשוני לבחינת היתכנות הרעיון.

לאחר השלמת תהליך התכנון הראשוני, בשיתוף עם חברת אוקלהומה ביי (Bay (OK, הוצגה התוכנית בפני קרן משפחת גוטסמן, בניו יורק, ארה"ב, שנתנה את "האור הירוק" להקמת האקווריום. אז יצא לדרכו התכנון המפורט.

תחת הובלת גן החיות התנ"כי, חברו יחדיו משפחת גוטסמן מניו יורק ותורמים מהארץ ומהעולם. יחד עם השקעת משאבים מהקרן הזמינה של גן החיות  ובסיוע עיריית ירושלים ומשרד התיירות, קרם המיזם עור וגידים והיקפו כ- 100 מליון ₪!

המיזם כולו תוכנן ע"י האדריכל לני רביב ממשרד "רביב – טל", יחד עם חברת OK Bay ובסיוע צוות גן החיות ויועצים ומומחים מהעולם כולו.

בשנת 2012 החלו עבודות החפירה בשטח ההרחבה של גן החיות. באוגוסט 2013 החלו עבודות הבנייה, שנמשכו 4 שנים, עד להשלמת התוכנית – אקווריום ישראל, ירושלים ע"ש משפחת גוטסמן.

רקע
בניית האקווריום
שעות פתיחה
bottom of page